Znaczna część osób na wieść o tym, że czeka je leczenie kanałowe są przerażone – zabieg ten często kojarzy się z ogromnym bólem, przebarwieniem zęba i brakiem skuteczności. Są to jednak błędne wyobrażenia, a unikanie wizyty w gabinecie dentystycznym może doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie usunięcie zęba, który mógłby zostać uratowany właśnie dzięki leczeniu kanałowemu. Na czym polega leczenie kanałowe? Leczenie kanałowe przeprowadzane
Znaczna część osób na wieść o tym, że czeka je leczenie kanałowe są przerażone – zabieg ten często kojarzy się z ogromnym bólem, przebarwieniem zęba i brakiem skuteczności. Są to jednak błędne wyobrażenia, a unikanie wizyty w gabinecie dentystycznym może doprowadzić do sytuacji, w której konieczne będzie usunięcie zęba, który mógłby zostać uratowany właśnie dzięki leczeniu kanałowemu.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w sytuacji, w której ubytek bądź próchnica jest na tyle duża, że doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Jednym słowem, najczęściej do przeprowadzania tego typu zabiegu dentystycznego prowadzi unikanie wizyt kontrolnych i ignorowanie bólu czy innych niepokojących objawów ze strony zęba. Obecnie leczenie endodontyczne najczęściej przeprowadza się na jednej wizycie i polega ono na rozwierceniu zęba tak, aby dentysta mógł się dostać do jego wnętrza, następnie oczyszczenia z próchnicy, ocenienia długości i kształtu kanałów, a następnie ich opracowaniu, oczyszczeniu i wypełnieniu odpowiednim materiałem, najczęściej ciekłą gutaperką. Może się okazać, że w wypadku gdy kanały będą trudne do oczyszczenia bądź ząb posiada nietypową ich liczbę, dentysta zdecyduje o rozłożeniu zabiegu na dwie wizyty.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe nie jest bolesne, ponieważ przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Wybór odpowiedniej kliniki, która przeprowadza leczenie kanałowe Poznań jest gwarancją, że zabieg nie dostarczy żadnych nieprzyjemnych doznań. Metodą, która bywa obecnie czasem stosowana, aczkolwiek jest odradzana przez większość dentystów, jest zatruwanie zęba, czyli włożenie do jego komory odpowiedniej substancji, której zadaniem jest doprowadzić do obumarcia miazgi. Brak żywotności miazgi istotnie gwarantuje, że leczenie będzie bezbolesne, ale większość gabinetów stomatologicznych dysponuje metodami znieczulenia miejscowego, które pozwoliły w zupełności wyeliminować tzw. zatruwanie.
Postępowanie po leczeniu kanałowym
Samo leczenie nie jest inwazyjne i nie wymaga szczególnego postępowania. Jak po większości zabiegów stomatologicznych, tak i po leczeniu endodontycznym należy wstrzymać się od jedzenia i picia przez 2 godziny. Należy pamiętać, że leczenie kanałowe Poznań jest osłabiające dla zęba – z tego względu konieczne może okazać się wzmocnienie go poprzez założenie korony bądź mostu. Ząb po tego typu leczeniu jest nie tylko słaby, ale przede wszystkim martwy, bardzo prawdopodobne jest więc, że ulegnie przebarwieniu i finalnie będzie szary bądź bardzo ciemny.