Każdą osobę, prędzej czy później, czeka konieczność leczenia kanałowego. Stosuje się je w przypadku nieodwracalnych lub bardzo zaawansowanych zapaleń miazgi zęba. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Często zamyka się on w jednej wizycie, choć czasem trzeba odwiedzić stomatologa jeszcze raz. Wszystko zależy od rozległości zapalenia. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe? Co to jest leczenie kanałowe? Leczenie kanałowe Poznań (endodoncja) to zabieg, który polega
Każdą osobę, prędzej czy później, czeka konieczność leczenia kanałowego. Stosuje się je w przypadku nieodwracalnych lub bardzo zaawansowanych zapaleń miazgi zęba. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Często zamyka się on w jednej wizycie, choć czasem trzeba odwiedzić stomatologa jeszcze raz. Wszystko zależy od rozległości zapalenia. Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe?
Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe Poznań (endodoncja) to zabieg, który polega na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba, a następnie zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu materiałem stomatologicznym. Ząb po przeprowadzeniu leczenia nie posiada nerwów oraz naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jest więc on zębem martwym. Oznacza to, że nie ma zdolności do obrony i regeneracji. Powodem zapaleń miazgi, która prowadzi do zabiegu, jest najczęściej nieleczona próchnica i bakterie znajdujące się w ubytku.
Jak wygląda leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów i często zamyka się w jednej wizycie. Na początku pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po paru minutach stomatolog otwiera komorę zęba i usuwa z niej miazgę. W następnej kolejności zajmuje się on kanałami zęba, które muszą zostać opracowane za pomocą pilników endodontycznych. Kanały zostają także opłukane przez specjalne płyny, które pozwalają usunąć resztki zębiny i bakterii. Na samym końcu stomatolog osusza kanały, a następnie wypełnia je odpowiednimi materiałami (najczęściej stosowana jest gutaperka).
Gdzie udać się na leczenie kanałowe?
Aby poddać się leczeniu kanałowemu, należy udać się do stomatologa. Możliwe jest skorzystanie z zabiegu w ramach NFZ, często wybieranym rozwiązaniem jest jednak leczenie w prywatnym gabinecie dentystycznym. Istnieje wiele miast, gdzie możliwe jest leczenie kanałowe: Poznań, Kraków, Warszawa, Gdańsk i wiele innych. Gabinety stomatologiczne spotkać można także w mniejszych miejscowościach. Najważniejsze to mieć zaufanie do specjalisty, upewnić się, czy korzysta on z odpowiedniego sprzętu. Przed zabiegiem warto podzielić się ze stomatologiem swoimi pytaniami i wątpliwościami. Każdy przypadek jest inny, a leczenie jest zawsze zindywidualizowane.
Leczenie kanałowe sprawia, że ząb jest martwy. Jednocześnie pozwala ono na zachowanie zęba, dzięki czemu nie trzeba go zastępować kosztownymi implantami czy protezami. Dobrze przeprowadzone leczenie kanałowe sprawia, że ząb nawet przez wiele lat nie będzie wymagał usunięcia. Warto więc poddać się zabiegowi i dostosować się do wytycznych dentysty.