Leczenie kanałowe Poznań to procedura, przed którą pacjenci gabinetów stomatologicznych drżą z niepokoju. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że endodoncja, bo tak też można mówić o tym sposobie leczenia, jest bardzo często jedynym sposobem na uratowanie zęba, w którym rozwija się stan zapalny. Leczenie kanałowe pomóc może także w zwalczaniu silnych dolegliwości bólowych, które znacząco mogą utrudnić życie pacjenta. W jakiej sytuacji stosuje
Leczenie kanałowe Poznań to procedura, przed którą pacjenci gabinetów stomatologicznych drżą z niepokoju. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że endodoncja, bo tak też można mówić o tym sposobie leczenia, jest bardzo często jedynym sposobem na uratowanie zęba, w którym rozwija się stan zapalny. Leczenie kanałowe pomóc może także w zwalczaniu silnych dolegliwości bólowych, które znacząco mogą utrudnić życie pacjenta.
W jakiej sytuacji stosuje się leczenie kanałowe Poznań?
Leczenie endodontyczne koniecznie trzeba zastosować, kiedy została zainfekowana miazga zębowa. Powodem tego typu sytuacji jest najczęściej rozwój próchnicy. Na skutek rozwijającego się ubytku w zębie bakterie przedostają się do jego wnętrza. Gdy pacjent zgłosił się do gabinetu stomatologicznego zbyt późno, istnieje wysokie ryzyko, że jedyną drogą do uratowania zęba będzie właśnie leczenie kanałowe.
Zapalenie zęba może także rozwijać się w przypadku, kiedy był on wielokrotnie i nieskutecznie leczony. Leczenie kanałowe często stosuje się także w sytuacji mechanicznego uszkodzenia zęba, kiedy nieleczony stan zapalny może spowodować rozwój ropnia, martwicy czy też zapalenia okostnej.
Na czym polega leczenie kanałowe Poznań?
Podczas leczenia kanałowego lekarz stomatolog całkowicie usunie miazgę zębową z zęba. To właśnie w niej znajdują się groźne dla zdrowia bakterie i toksyny. Kolejnym etapem leczenia jest oczyszczanie i odkażanie wnętrza zęba, które zostaje na koniec wypełnione specjalną substancją.
Jeśli uszkodzeniu uległy tkanki zęba, bardzo często pacjent decyduje się na ich odbudowę przy pomocy wypełnień protetycznych.
Aby leczenie kanałowe było skuteczne, lekarz stomatolog musi skupić się na precyzyjnym oczyszczeniu zęba, tak by nie pozostawić w nim żadnego fragmentu zmienionej chorobowo tkanki. W przeciwnym przypadku pacjentowi groziłoby kolejne zakażenie i konieczność ponownego przeprowadzenia procedury.
Podsumowując, leczenie endodontyczne bardzo często bywa ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o zachowanie naturalnego uzębienia. Jeśli jest to możliwe, zewnętrzna struktura zęba zostaje pozostawiona bez zmian, jedynie jego wnętrze wypełnia się biozgodnym preparatem. W sytuacji, kiedy uratowanie zęba jest niemożliwe, konieczne może być wykorzystanie uzupełnień protetycznych, aby odbudować utracony ząb.
Pacjenci nie muszą się obawiać, że leczenie kanałowe będzie powodować u nich silne dolegliwości bólowe. Zabieg zazwyczaj przeprowadza się w znieczuleniu, co umożliwia dokładne i precyzyjne oczyszczenie zainfekowanej tkanki.