Leczenie kanałowe zębów budzi wiele obaw – zwykle jest jedyną metodą na uchronienie zęba przed ekstrakcją. Wiąże się z koniecznością zastosowania głębokiego wypełnienia na poziomie kanałów zęba. Decyzję o konieczności kanałowego leczenia podejmuje stomatolog na podstawie dolegliwości bólowych pacjenta oraz wyniku badania RTG zęba. Kiedy stosuje się leczenie kanałowe? Leczenie kanałowe nie zawsze jest możliwe do uniknięcia, szczególnie kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi i stanu zapalnego wokół kości
Leczenie kanałowe zębów budzi wiele obaw – zwykle jest jedyną metodą na uchronienie zęba przed ekstrakcją. Wiąże się z koniecznością zastosowania głębokiego wypełnienia na poziomie kanałów zęba. Decyzję o konieczności kanałowego leczenia podejmuje stomatolog na podstawie dolegliwości bólowych pacjenta oraz wyniku badania RTG zęba.
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe nie zawsze jest możliwe do uniknięcia, szczególnie kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi i stanu zapalnego wokół kości zęba. Stan taki prowadzi do ostrych dolegliwości bólowych, w wyniku czego musi dojść do leczenia kanałowego lub usunięcia zęba. Leczenie kanałowe może być konieczne również wówczas, kiedy zapalenie miazgi zęba jest na mniej zaawansowanym etapie i objawia się okresowym bólem pojawiającym się np. w czasie jedzenia, picia czy kontaktu z powietrzem. Do obumarcia miazgi może dojść również w wyniku urazu. Oprócz dolegliwości bólowych, o zapaleniu miazgi zęba może świadczyć nieprzyjemny zapach z ust, stan zapalny jamy ustnej, gorączka czy uczucie osłabienia.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe Poznań jest szansą na uratowanie zęba w jamie ustnej. Lekarz podejmując decyzję o leczeniu opiera się nie tylko na wywiadzie z pacjentem, ale również na wyniku zdjęcia RTG, na którym widać chore tkanki oraz liczbę i głębokość kanałów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu – jest ono mocniejsze niż w czasie zwykłego opracowywania ubytku. Po podaniu znieczulenia lekarz musi usunąć próchnicę, następnie otworzyć kanały zęba (w tym celu wykonuje się otwory) celu ich oczyszczenia. Zabieg przeprowadzony jest przy pomocy mikroskopu zabiegowego, dzięki któremu stomatolog widzi wnętrze kanałów na ekranie, w odpowiednim powiększeniu. Z każdego kanału usuwana jest miazga, są one następnie poszerzane i odkażane. Kiedy kanały są oczyszczone i wysuszone, stomatolog przystępuje do ich wypełnienia rozgrzaną gutaperką z uszczelniaczem, następnie wykonywane jest wypełnienie zęba.
Czy można uniknąć leczenia kanałowego?
Leczenia kanałowego można uniknąć, konieczne jest jednak dbanie o zęby i usuwanie niewielkiej próchnicy. Zaniedbania w końcu doprowadzą do rozwoju stanu zapalnego miazgi. Leczenie kanałowe Poznań jest konieczne, kiedy stan zapalny powoduje ostry ból i może rozprzestrzeniać się na sąsiednie tkanki. Alternatywą dla zabiegu jest ekstrakcja zęba, do której i tak dojdzie, kiedy pacjent będzie unikał leczenia kanałowego – rozwój stanu zapalnego w końcu może okazać się zbyt silny, by udało się uratować ząb.