Na czym polega endodoncja?

Leczenie kanałowe Poznań to jeden ze sposobów leczenia ubytków w zębach powszechnie stosowany w gabinetach stomatologicznych. Endodoncja, bo tak nazywa się potoczną kanałówkę, jest całkowicie bezbolesna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe Poznań? Endodoncja jest konieczna, gdy w zębie występuje długo nieleczona próchnica (więcej). Przez to, że bakterie mogły się namnażać, doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Taki ząb najczęściej bardzo boli

Leczenie kanałowe Poznań to jeden ze sposobów leczenia ubytków w zębach powszechnie stosowany w gabinetach stomatologicznych. Endodoncja, bo tak nazywa się potoczną kanałówkę, jest całkowicie bezbolesna i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe Poznań?

Endodoncja jest konieczna, gdy w zębie występuje długo nieleczona próchnica (więcej). Przez to, że bakterie mogły się namnażać, doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Taki ząb najczęściej bardzo boli i jest wrażliwy na działanie temperatury. Zdarza się również, że tkanki wokół niego są opuchnięte i zaczerwienione.

Pacjenci, którzy zwlekają z leczeniem próchnicy są niemalże skazani na leczenie kanałowe lub wyrwanie bolącego zęba. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne odwiedzanie stomatologa.

Jak wygląda endodoncja?

Leczenie endodontyczne może wydawać się skomplikowane, ale stomatolodzy bardzo często je stosują. Pierwszym etapem pracy jest wykonanie zdjęcia rtg zęba. Dzięki niemu stomatolog widzi, jak ząb jest zbudowany i ile kanałów będzie musiał oczyścić a potem wypełnić. Niektórzy stomatolodzy wykonują również zdjęcie po skończeniu pracy z zębem, by sprawdzić, czy kanały są prawidłowo wypełnione.

https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/500260,nieleczone-zeby-zrodlem-powaznych-problemow-zdrowotnych.html

Później należy rozwiercić ząb i dokładnie go oczyścić. W kanałach zęba znajduje się miazga. Pod wpływem próchnicy jest ona zmieniona chorobowo, dlatego trzeba ją usunąć. Potem konieczne jest przepłukanie kanałów płynem dezynfekującym. Jeśli w kanale pozostałyby resztki miazgi, ząb nadal by bolał. To mogłoby oznaczać konieczność rozwiercania go ponownie i rozpoczynania całej procedury od nowa.

Po oczyszczeniu kanałów trzeba je wypełnić gutaperką. To materiał stomatologiczny pochodzenia roślinnego, który zapobiegnie ponownemu zakażeniu. Po szczelnym wypełnieniu kanałów można odbudować koronę zęba.

Zazwyczaj praca stomatologa trwa około godziny lub nieco ponad godzinę. Część pacjentów woli rozłożyć ją na dwie wizyty z uwagi na to, że jest dla nich męcząca i niekomfortowa. Wielu jednak – paradoksalnie z tych samych powodów – woli pójść do dentysty raz.

Gdy pacjent decyduje się na dwie wizyty, podczas pierwszej lekarz zakłada fleczer. To rodzaj opatrunku stomatologicznego, który pacjenci często określają mianem lekarstwa.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Koszt leczenia kanałowego uzależniony jest od nakładu pracy, który musi wykonać stomatolog. W wypadku zębów, które mają dwa kanały koszt wynosi około 500 – 600 zł. Do tego należy doliczyć również cenę odbudowy zęba – zazwyczaj dodatkowe 200 zł i koszty zdjęcia rtg – około 50 – 70 zł.

Leczenie kanałowe nie należy do najtańszych, ale warto się na nie zdecydować i nie usuwać zęba. Po leczeniu ząb może jeszcze długo posłużyć. Ekstrakcję każdorazowo należy traktować jako ostateczność.