Białe jak śnieg – zabieg wybielania zębów

Uśmiech to nieodłączna część ludzkiego życia. Rodzinne zdjęcie, dowcip usłyszany w gronie przyjaciół lub szczere podziękowanie – w każdej z tych sytuacji uśmiechamy się mimowolnie, albo chociaż dlatego, że tak wypada. Mimo wszystko chcemy, by inni odbierali nas pozytywnie, w czym może pomóc właśnie szeroki uśmiech. Nieskazitelny uśmiech – czy to możliwe? Czasami wstydzimy się swoich zębów z powodu ich wyglądu, który nie przypomina tych

Uśmiech to nieodłączna część ludzkiego życia. Rodzinne zdjęcie, dowcip usłyszany w gronie przyjaciół lub szczere podziękowanie – w każdej z tych sytuacji uśmiechamy się mimowolnie, albo chociaż dlatego, że tak wypada. Mimo wszystko chcemy, by inni odbierali nas pozytywnie, w czym może pomóc właśnie szeroki uśmiech.

Nieskazitelny uśmiech – czy to możliwe?

Czasami wstydzimy się swoich zębów z powodu ich wyglądu, który nie przypomina tych z okładek różnych czasopism modowych. Przez to boimy się wystawiać je na światło dzienne. Jak rozwiązać ten problem?

Jeśli nie zadowala Cię barwa Twoich zębów, która zamiast czystej bieli prezentuje sobą żółte i brunatne odcienie, powinieneś przemyśleć opcję zabiegu, który je wybieli.

Opcja nr 1 – wybielanie nakładkowe

Jest to pierwszy spośród dwóch głównych rodzajów wybielania zębów. Odbywa się zarówno u stomatologa jak i w domu.

Pierwszym, co musisz zrobić, jeśli zdecydujesz się na ten zabieg, jest upewnienie się co do stanu Twojego uzębienia. Musi być nienaganny, to znaczy bez żadnych ubytków lub miejsc wymagających leczenia.

Następnie czekają Cię dwie wizyty u specjalisty. Podczas pierwszej z nich wykona on odlew Twoich zębów. Na jego podstawie stworzy nakładki, które będą idealnie pasowały do Twojego uzębienia. Za drugim razem da ci je wraz z dokładnymi instrukcjami co do ich użytkowania.

Skorzystanie z nich to krok trzeci. Przez około miesiąc będziesz musiał nakładać na zęby żel wybielający a na niego wspomniane nakładki.

Warto zapamiętać:

 • nakładki nosi się średnio sześć godzin na dobę
 • zabieg musi być wykonywany regularnie (to znaczy codziennie)
 • po jego wykonaniu obowiązuje tak zwana „biała dieta”, która na parę tygodni pozbawia Cię produktów barwiących takie jak kawa, herbata czy buraki
 • jeśli pominiesz tę dietę, kuracja może przynieść odwrotny efekt
 • czasem po jej wykonaniu zdarzają się skutki uboczne, na przykład nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury.

Opcja nr 2 – wybielanie laserowe

Ta operacja przeprowadzana jest wyłącznie w gabinecie stomatologicznym i trwa o wiele krócej. Zanim się na nią zdecydujesz, również musisz zadbać o stan swojego uzębienia, by spełniał odpowiednie normy.

W czasie tego zabiegu dentysta nałoży na Twoje zęby żel utwardzający dziąsła, a na niego nadtlenek wodoru czyli substancję wybielającą. Oświetli go za pomocą lampy UV lub specjalnego lasera.

Ważne uwagi:

 • wybielanie laserowe jest droższe od nakładkowego
 • jest ono niedostępne dla osób z nadwrażliwością zębów i/lub alergią na substancje wybielające
 • po nim również będzie Cię obowiązywać „biała dieta”

Dostępność usług – gdzie i za jaka cenę?


Zabieg wybielania nie jest jedną z podstawowych usług w gabinetach stomatologicznych, dlatego powinieneś oczekiwać go raczej w większych miastach, takich jak Poznań, Wrocław czy Warszawa.

A jak wyglądają oferty padające w tym zakresie? Czego możesz się spodziewać? Rozważmy to na przykładzie jednego z powyższych miast. Jeśli chodzi o wybielanie zębów Poznań umożliwia takie świadczenia jak:

 • wybielanie laserowe (około 2 godziny)
 • wybielanie nakładkowe 
 • wybielanie łączone
 • wybielanie gabinetowe extra (połączone z odbudową szkliwa i zwalczaniem nadwrażliwości)
 • wybielanie bankietowe (odbywa się w o wiele krótszym czasie, co przekłada się na trwałość efektów)
 • wybielanie martwego zęba.

W zależności od rodzaju zabiegu waha się on w cenach od 600-1500zł. Pamiętaj, że przed wyborem któregokolwiek z nich powinieneś zapoznać się z dokładnymi wytycznymi co do stanu zdrowia, nałogów a nawet okresu ciąży.

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, na pewno znajdziesz metodę, która sprawi, że Twój uśmiech sprawi radość Tobie, jak innym.