Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe Poznań to obok zwykłego plombowania najpopularniejsza forma leczenia zębów zajętych przez próchnicę. Inaczej nazywane jest leczeniem endodontycznym i nie jest skomplikowane a pozwala uratować ząb przed wyrwaniem. Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe Poznań? Kiedy pacjent długo zwleka z leczeniem próchnicy i ignoruje pierwsze objawy bólowe, pojawiają się nieodwracalne zmiany w zębie. Dochodzi do zapalenia miazgi i konieczne jest jej usunięcie z kanałów zęba.

Leczenie kanałowe Poznań to obok zwykłego plombowania najpopularniejsza forma leczenia zębów zajętych przez próchnicę. Inaczej nazywane jest leczeniem endodontycznym i nie jest skomplikowane a pozwala uratować ząb przed wyrwaniem.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe Poznań?

Kiedy pacjent długo zwleka z leczeniem próchnicy i ignoruje pierwsze objawy bólowe, pojawiają się nieodwracalne zmiany w zębie. Dochodzi do zapalenia miazgi i konieczne jest jej usunięcie z kanałów zęba.

Jeśli u pacjenta pojawia się silny ból zęba oraz nadwrażliwość na zimno i ciepło, trzeba sprawdzić u stomatologa, czy nie będzie konieczne leczenie endodotyczne. Ząb, który trzeba wyleczyć kanałowo może mieć zmienioną barwę a dziąsło wokół niego może być dodatkowo opuchnięte.

Leczenie kanałowe Poznań to obok zwykłego plombowania najpopularniejsza forma leczenia zębów zajętych przez próchnicę. Inaczej nazywane jest leczeniem endodontycznym i nie jest skomplikowane a pozwala uratować ząb przed wyrwaniem.

Leczenie kanałowe Poznań stosuje się również profilaktycznie przed założeniem koron na zęby. Najczęściej wynika to z tego, że stomatolog chce zapobiec psuciu się zęba w przyszłości.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Podczas leczenia kanałowego Poznań z zęba musi zostać usunięta cała chorobowo zmienia tkanka. Poprzedza je zrobienie zdjęcia rtg, dzięki któremu stomatolog widzi, jak zbudowany jest ząb – kanały mogą być specyficznie zakrzywione, co trzeba uwzględnić przy oczyszczaniu zęba. Zęby mogą mieć jeden, dwa lub trzy kanały. W czasie leczenia dentysta musi je wszystkie oczyścić.

Po wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów zęba trzeba je szczelnie wypełnić za pomocą gutaperki. To naturalny materiał pozyskiwany z soku drzewa gutaperkowca. Jest podobny do naturalnego kauczuku.

Po szczelnym wypełnieniu kanałów następuje drugi etap leczenia, którym jest odbudowa zęba. Pacjent przez cały czas ma znieczulenie miejscowe, więc nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Leczenie i odbudowa zęba trwają około 40 – 70 minut, w zależności od stopnia skomplikowania uszkodzeń i budowy zęba.

Generalnie można wyróżnić kilka etapów leczenia kanałowego Poznań

Podczas leczenia kanałowego Poznań z zęba musi zostać usunięta cała chorobowo zmienia tkanka

  • diagnostyka przy pomocy zdjęcia rtg,
  • oczyszczanie zęba,
  • wypełnianie kanałów,
  • ponowne zdjęcie rtg, którego celem jest sprawdzenie, czy kanały – zostały dobrze oczyszczone i wypełnione,
  • odbudowa zęba (zakładanie klasycznej plomby).

Ile kosztuje leczenie kanałowe Poznań

Koszt popularnej kanałówki uzależniony jest od stopnia skomplikowania odbudowy oraz liczby kanałów w zębie. Wynosi od 400 – 500 zł przy zębie z jednym kanałem. Może kosztować koło 700 – 800 zł jeśli ząb miał dwa lub trzy kanały.

Zazwyczaj leczenie kanałowe można przeprowadzić podczas jednej wizyty stomatologicznej. Czasem pacjenci, z uwagi na dyskomfort, chcą podzielić leczenie na dwie wizyty. Wtedy podczas pierwszej stomatolog zakłada opatrunek a na drugiej wizycie kończy leczenie.